2014. február 27., csütörtök

Fürdősó, a természet ajándéka

Egy forró fürdőben való elmerülés önmagában is nagyon nyugtató, de természetesen lehet fokozni az élményt. Ennek egyik módja a fürdősó használata. A fürdősó illóolajokba áztatott termál só. A „füvesemberek”, orvosok alkották, akik a só, az olaj és a víz egymást erősítő gyógyhatását egyesítették benne.

Sokféle fürdősó kapható már az üzletekben, bio boltokban, színes változatok is készülnek, amelyek szinte dekorációnak is beillenek. A legnépszerűbbek az eukaliptusz, citromfű, narancs-hárs illóolajjal átitatott fürdősók, de szinte bármilyen illatanyag hozzáadása lehetséges. Vásárlásnál érdemes figyelembe venni, hogy valódi olajba van-e áztatva a só, vagy csak aroma és mesterséges színezék hozzáadása révén kapja illatát és színét. Utóbbi esetben valószínűleg jobban tesszük, ha az illatos, színes változat helyett egyszerű konyhasót veszünk, és azt szórjuk a fürdővízbe. Ha kifejezetten fürdőzési célra előkészített sót szeretne venni, válogathat a Bükk vagy Erdély térségéből származó fürdősók közül, de akár a Himalája területén bányászott fürdősót is vásárolhat, amely több száz millió évvel ezelőtt, az őstengerből kristályosodott ki.

Forró víz hatására az illóolajok a gőzzel elegyedve felszállnak, belélegzésük nyugtató hatású, a vízben feloldódott só pedig serkenti a vérkeringést. Egy ilyen nyugtató fürdő után könnyebb álomba merülni. Izomláz és reumatikus bántalmak csillapítására is kitűnő a meleg sós víz, mivel a só növeli a hőmegtartó képességet, vagyis sós vízben ülve jobban felmelegszünk. A légutaknak jót tesz a sós gőz belélegzése, amely párolgás közben tisztítja a levegőt, továbbá nátha, felső légúti megbetegedések idején is segít.

Egy átlagos, 100 literes kádba akár 1 kiló kristálysót is tehetünk, de a korszerű, drogériákban kapható fürdősók kiszerelései ennél jóval kisebbek. A sót egyszerűen csak szórjuk a meleg vízbe, minél melegebb a víz, annál könnyebben feloldódik ! 20-30 percig tart a hatása, ezután nem kell leöblíteni a bőrt, sem törölközni, legjobb hagyni, hogy a hatóanyagok beszívódjanak, és így száradjon meg a bőr.

Nyílt bőrsérülés esetén nem ajánlott sós vízben fürdeni, ugyanis a só és az olaj is irritálhatja a sebet. A szívbetegek és daganatos betegek szintén ne alkalmazzák!

2014. február 20., csütörtök

Szauna szeánsz, az intenzív kényeztetés

Sokak számára ismeretes, hogy a szaunázás többek között a keringésre, méregtelenítésre és a stresszoldásra is jótékony hatást gyakorol, feltéve persze, ha a szaunaszeánszokat megfelelő módon végezzük. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen hőmérséklet és páratartalom van a kabinban, milyen gyakran történnek a felöntések, milyen olajokat alkalmazunk, és még sorolhatnánk.

Számos, sokak számára ismeretlen tényező befolyásolhatja a szaunaszeánsz minőségét, ezért szükség lehet szakértő segítségére a megfelelő eredmény elérése érdekében. Ma már a legtöbb fürdőben lehetőség van arra, hogy képzett szaunamesterek vezessék a szeánszokat. Ők azok, akik ismerik a szaunázás összes alkalmazott technikáját, etikettjét, gondoskodnak a kapcsolódó feladatok ellátásáról, információkkal látják el a vendégeket, elvégzik a felöntéseket, törülközővel egyenletesen szétoszlatják a forró levegőt és frissítővel kínálják a szaunázókat a szünetekben. Munkájuk eredményeképp nem csak kényelmesebb az úgynevezett szaunaszeánszokon eltöltött idő, de valóban minőségi és biztonságos is.

A még intenzívebb élmény érdekében a szaunamesterek gyakran külön tematika alapján végzik a szeánszokat, fantázianevet adva Amit a szauna mestereitől tanulhatunk azoknak. Ezek mögött általában különleges olajokkal vagy akár alkoholos italokkal történő felöntések állnak, de népszerűek a táncos törülközős párakevergetések is, amelyek komplett show-élményt nyújtanak a vendégeknek. Egyes helyeken a frissítő mellé gyakran kínálnak autentikus ételeket, így alkalmunk lehet akár „magyaros” szeánszon is részt venni, ahol az Egri Bikavér felöntés után téliszalámis falatokkal is kínálnak minket. Sőt, manapság egyre gyakoribb a színes LED-lámpa a szaunákban, ami még tovább fokozhatja a hangulatot. Így, mindenki az ízlése szerint dönthet az extravagáns vagy a hagyományos „szertartás” mellett.

Sajnos a mostani időjárás nem támogatja a szabadban megvalósított jeges vízben történő megmártózást. Ennek ellenére a szaunázás nemcsak kiváló regenerálódási és egészségmegőrző tevékenység, hanem vidám élmény is lehet, hiszen rengeteg aprósággal fel lehet dobni egy-egy alkalmat. A szaunázás nagyszerű hagyomány, amely nem csak a testnek, de a léleknek és a hangulatnak is javára válhat. Ha úgy érzi, szeretne Ön is részesülni mindebből, de nem ismer erre alkalmas helyet, javaslom a Aquaworld Budapest szeánszait. Szerdánként a megváltott belépő mellé ingyenes Szauna Szeánsz bemutató várja az érdeklődőket.

2014. február 11., kedd

Előzzük meg a sportsérüléseket!

Mit tudunk tenni  a sportsérülés elkerülésének érdekében? Szükséges kívül-belül felkészítenünk testünket a behatásokra sportolás előtt, alatt és után. Az alábbi bejegyzésben összegyűjtöttük a leghasznosabb tippeket! 

Törekedjünk az egészséges testmozgás mellett az egészséges táplálkozásra is! Vigyünk be kellő mennyiségű folyadékot, lehetőleg tiszta vizet! Az ajánlott napi 2,5-3 liter folyadéknál nagy melegben vagy edzés után többet kell inni. Fogyasszunk elegendő vitamint, fehérjét és szénhidrátot! Sportolás kezdetét megelőző órában már ne együnk, mert az rosszulléthez vezethet! Ha csontozatunk nem elég erős,  jelentős túlsúlytól szenvedünk, vagy fiatal korban a gyors testmagasság és testsúlynövekedés megterheli a csontozatot, akkor célszerű kúraszerűen glükozamint szedni a porckopás, -puhulás elkerülése érdekében. A csonterőhöz emellett elengedhetetlen a kalcium és D-vitamin.

Bemelegítés előtt a sportolás során leginkább használat izomzatot bekenhetjük bemelegítő krémmel, ami az adott felület vérellátását serkenti. Ez azonban nem helyettesíti, csak segítheti a bemelegítést. Lassú kocogással, gimnasztikával, térdemeléssel, karkörzésekkel, fejkörzés, jogginggal melegíthetünk, de a bemelegítő gyakorlatok száma és variációja igen nagy, lényeg, hogy előkészítse az izmokat és a szívünket az elkövetkezendő megterhelésre.

A sportolás intenzitásától függően szükség lehet pár kör futásra levezetésként. Ha hirtelen megállnánk intenzív testmozgás után, akkor kapkodva, lihegve vennénk a levegőt, kocogás közben azonban szépen le tudjuk nyugtatni a légzést.

A megfelelő edzőcipő kiválasztása nagyon fontos, például kosárlabda játékhoz olyan cipő kell, amely fogja a bokát, nem csúszik, a légtalp tompítja az ugrás erejét. Ahol azonban a legfontosabb a cipő milyensége, az a futás. A futócipők könnyűek, jól szellőznek, eloszlatják a terhelést a talpon, meghatározott kilométerszám után le kell váltani őket, mert elhasználódott állapotban már nem biztonságosak. A bokát, lábfejet, térdet érő nagy nyomás miatt elengedhetetlen speciális és jó állapotban lévő futócipő használata.

Fontos, hogy ne legyen izmaink lemerevedve, mert megnő a hirtelen mozdulatoknál az izomhúzódás kockázata. Nyújtást nem csak az edzés végén, de heti rendszerességgel végezhetünk önmagában is. Tinédzserkorban kiemelten fejleszthető az izmok és szalagok rugalmassága, később nehezebb, de nem lehetetlen. Az izmok tónusosabbá, szebbé válnak a nyújtástól, ezen felül meggátolja az izmok megrövidülését, amely nehéz mozgáshoz vezet.

2014. február 7., péntek

A kukázás az új trend?

A Kisalföld című napilap ma közölt egy cikket, melyben megtanítja a kukázás (freegan) 12 alaplépését. A freegan vagy magyar fordításban a szeméthalászat egyre kiterjedtebb és divatos mozgalom az Európai Unióban. mert ezek a derék uniós és környezettudatos polgárok a kukából táplálkoznak. Ön megtenné?

Magyarországon a kukázás egyelőre a hajléktalanokhoz kötődő fogalom, írja a freegan mozgalom hazai jelenlétéről a beszédes nevű Trashwiki oldal. A nyugati nagyvárosokban azért indult ez a mozgalom, hogy az élelmiszerláncok által kidobott, de felhasználható élelmiszert ne hagyják veszni. De ideológia is társul a dologhoz, így a mozgalom képviselőinek célja nemcsak a beszerzés, hanem lázadás is, amely a fogyasztásra épült társadalom elé tart tükröt.

Nos, a teendő roppant egyszerű, a szeméthalászok az őrizetlenül hagyott konténerekre járnak éjjelente (mert nappal dolgos munkába járó emberek), és a beszámolók szerint jó minőségű zöldséget, gyümölcsöt, frissen lejárt terméket visznek haza. S bár az akció sok helyen tilos és lopásnak minősül, valójában hasznos újrafelhasználás. Ám a kukázás nem csak egyszerűen kukázás, mert ezeknek az embereknek etikai szabályzata is van. A túlzott zsákmányolás nem elfogadott, mert abból megintcsak szemét lenne. Így, aki lázadni vágyik, spórolós vagy extrém sportolna esetleg csak környezet- és társadalmilag tudatos életmódot élne az amerikai Wikihow oldalon megtalálja a szeméthalászat fortélyait.


Íme a kukázási 1 x 1


1. Tájékozódjunk a helyi szabályozásról! Vannak országok, ahol a szeméthalászat törvénybe ütközik, a kukázót illetéktelen behatolással, környezetszennyezéssel vagy akár lopással is meggyanúsíthatják. (Magyarországon a magánterületi konténer tartalma magántulajdon, a közterületre kitett gyűjtők tartalma pedig a szerződött környezetgazdálkodási cég tulajdona. Ennek ellenére Budapesten működik szeméthalász csoport.)

2. Készüljünk fel lelkileg, és kerüljük az olyan módszereket, amelyek nekünk is gusztustalannak tűnnek! Ha még így sem kaptunk kedvet, akkor nem kell a szemetesben turkálni, elég csak keresgélni a kirakott dolgok között. (Otthagyott bútorok, használati tárgyak vagy piacok közelében a zöldségesek otthagyott dobozai.)

3. Barátkozzunk más szeméthalászokkal! (Nos, ez egy roppant fontos üzenet! Jó, ha mindenre felkészülünk!) Ha egyszer belekezdünk a szeméthalászatba, nagy eséllyel találkozhatunk „társakkal”, akik nem minden esetben lesznek barátságosak vagy segítőkészek. Ám, ha mégi, akkor beszéljük meg egymás tapasztalatait, adjunk egymásnak tippeket, így cserébe mi is kaphatunk egy jó fülest (a füles Magyarországon is igaz, de nem kizárt a többértelműség). Aki nem bírja az izgalmakat az inkább az online szeméthalász fórumokkal vagy helyi közösségbe csatlakozással próbálkozzon.

4. Legyen listánk a környékünkön lévő szemetesekről, és hogy hol találtuk eddig a legjobb dolgokat, valamint tudjunk arról is, mikor szállítják el a szemetet! Tudjuk meg, mikor van lomtalanítás a városban vagy a város kerületeiben! (Ez utóbbi akció során biztos utcai harcra számíthatunk Magyarországon, tehát csak a küzdősport szemléletűeknek ajánlott a móka!)

5. Tervezzük meg a halászatot annak alapján, hogy mit keresünk! Ha rejtett kincseket keresünk, akkor bárhol lehet keresgélni, de ha élelmiszert akarunk, akkor inkább az élelmiszerboltok vagy pékségek környékén nézzünk szét! Nagyon sok üzlet azért dob ki élelmiszert, mert épp lejárt a szavatossági ideje, habár még ehető.

6. A megfelelő öltözet az egyik legfontosabb kellék! Húzzunk kesztyűt, ami megvédi a kezünket, legyen rajtunk hosszú ujjú felső és alsó öltözet, hogy megvédjen a portól és karcolástól! Ha konkrétan bele akarunk mászni a kukába, akkor a vászon vagy farmer anyagból készült nadrág az ideális. A lényeg, hogy a lehető legkevesebb testfelület hagyjuk szabad. Legyen rajtunk erős anyagú, zárt cipő vagy bakancs. Olyan ruhát vegyünk fel, amit nem féltünk semmitől.

7. Legyen nálunk egy könnyű láda, amire felállhatunk, hogy belelássunk a kukába. Ebbe pakolni is lehet, de azért a mindenki által ismert hajléktalan szatyor már egy jól bejáratott eszköz. Így lesz nálunk elegendő szatyor, amibe a kincseket tehetjük. Az esti halászók vigyenek magukkal zseblámpát! Ne felejtsük, nem kell belemászni a kukába, ha van egy hosszú botunk lehetőleg kampóval a végén, amivel kotorászhatunk.

8. A szakértők szerint nem javasolt a csapatos halászat, mert az nagy zajjal jár és könnyen felfigyelhetnek ránk. Persze, egyedül a szeméthalászat már gyanúsnak tűnhet, de azért lássuk be, nem lenne jó a szülői értekezleten magyarázni környezettudatunkat.

9. Nagyon vigyázzunk, ha belenyúlunk a kukába! Törött üveggel vagy hegyes élű tárgyakkal találkozhatunk. Tehát kesztyű mellett is kell az óvatosság.

10. Csak azt vigyük el, amire szükségünk van, és használni is fogjuk! Vigyük el, amit használni akarunk, de gondoljunk arra, hogy más szeméthalásznak nagyobb szüksége lehet valamire, ami nálunk csak a tárolóban kötne ki.

11. Takarítsunk fel magunk után! Ha kitúrtuk a szemetet, szedjük össze és dobjuk vissza a szemetesbe! Hagyjuk olyan rendben a helyet, vagy még tisztábban, mint ahogyan találtuk!

12. Tisztítsuk meg a talált dolgokat! Élelmiszernél fontos a tisztítás. Nézzük át a csomagolt termékeket, nem lyukadtak-e ki, nem folynak-e. Töröljük tisztára a dolgokat fertőtlenített vízzel! A boltban vásárolt élelmiszert is általában így kezelik, ne rémüljünk meg a módszertől!

A portya végeztével fürödjünk le alaposan! Így megszabadulhatunk a portól és baktériumoktól. Tanuljunk a szemáthalászós élményekből és használjuk újra a megtanult módszereket, ha ismeretlen terepre tévedünk! Valljuk be: a szeméthalászat koszos és veszélyes munka. A kukák koszos helyek és egyáltalán nem biztos, hogy a talált termékek tényleg fogyaszthatóak. Ne alapozzuk erre életünket, hanem keressünk magunknak munkát!

Csakhogy mindenki tudja! Magyarországon az élelmiszerpazarlás enyhítésén dolgozik a Magyar Élelmiszerbank Egyesület. A szervezet önkéntesek segítségével felkutatja és összegyűjti a hipermarketekben, gyárakban és feldolgozóüzemekben fölöslegessé vált és megsemmisítés előtt álló élelmiszereket, amelyek kereskedelmi forgalomba valamiért nem hozhatók, de minőségileg fogyaszthatók. Ezután adomány formájában eljuttatják a hozzáértő karitatív szervezetekhez és önkormányzati intézményekhez, akik ingyenesen szétosztják a rászorulók között.
Az Európa Parlament állásfoglalása szerint az EU 28 tagállamában a pazarlás 89 millió tonna évente (ez fejenként 179 kg-ot jelent). Előrejelzése szerint 2020-ra, ha nem történik intézkedés 40 százalékos növekedés várható.


Az élelmiszer-pazarlás felelősei:


  • háztartások: 42% (ennek 60%-a elkerülhető lenne)
  • gyártók: 39%
  • kiskereskedők: 5%
  • étkeztetési ágazat: 14%

Az európai háztartásokban, áruházakban, éttermekben és az élelmiszer-ellátási lánc egyéb pontjain az ehető élelmiszerek akár 50 százaléka is szemétbe kerül. Itthon évente 1,8 millió tonna élelmiszert dobunk ki, és ennek több mint felét a termelés, szállítás, csomagolás közben vagy éppen a boltból. A brit Tesco hozta nyilvánosságra nemrég, hogy fél év alatt 28 ezer tonna élelmiszert kellett kidobnia, miután letelt az értékesíthetőség határideje. A zöldségek kétharmada, a pékáruk fele, az alma 40 százaléka és a banán huszonöt százaléka ment a kukába.

A lejárat közeli élelmiszerek mellett a csomagolási hibás vagy kinézetre nem eléggé esztétikus ételek, zöldségek és gyümölcsök is a konténerbe kerülnek. A vásárló esztétikai szempontból, és nem a tápérték oldaláról mérlegeli az élelmiszert.

Az EU nemrég indított kampányt a jelenség ellen, de magában a szabályozásban is pazarlás rejlik. A kis méretű mezőgazdasági termények például el sem érik az élelmiszerláncok pultjait. 

Németországban a burgonyatermés 40-50 százaléka a termőföldön marad, mert túl apró szemű, és a normáknak nem felel meg. Az EU-ban egy almának legalább 5,5 cm méretűnek kell lennie, a kígyóuborka pedig jobban teszi, ha egyenesre nő, különben nem csomagolható. Hiába azonos a tápértéke a kisebb almának és a görbe uborkának.