2014. augusztus 31., vasárnap

Az édes élet káros hatásai

Mostanában egyre többször halljuk, hogy a finomított, fehér kristáycukor és porcukor, meg egyáltalán a cukor számos betegség forrása. Nem is meglepő ez annak fényében, hogy száz év leforgása alatt az európai emberek átlagos cukorfogyasztása majdnem megötszöröződött.

A természetben előforduló növények cukortartalma lényegesen alacsonyabb, mint a boltban kapható finomított cukoré, ezért is olyan ártalmas a szervezet számára. A cukorrépa cukortartalma 18 százalék, a finomított cukoré 95 százalék, az emberi szervezet pedig nincs felkészülve ekkora mennyiségű cukor befogadására, ezért nem képes maradéktalanul feldolgozni, megemészteni.

Orvosi megfigyelések és tudományos közlemények felhasználásával már régebb óta tudjuk, hogy a finomított cukor fogyasztásának következményei lehet a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása, a visszértágulás vagy a vér koleszterinszintjének megnövekedése. A cukor hozzájárul a csontritkuláshoz, megtámadja a kapilláris érfalakat, emellett hiperaktivitást, ingerültséget, koncentrációs zavarokat okoz a gyermekeknél. Hozzájárulhat a gyerekkori ekcéma kialakulásához, de króm- és rézhiányt is okozhat a szervezetben.

A finomított kristálycukor túlzott fogyasztása mell-, petefészek-, prosztata-, és végbélrákot, epehólyagrákot is okozhat. Gyorsítja az öregedési folyamatot, a ráncosodást és az ősz haj kialakulását. Fogyasztása az epekövek kialakulásának gyakoriságát is elősegíti. Gyengíti a látást, rövidlátást és szürke hályogot okozhat.

A cukor legyengíti az immunrendszert, felborítja a szervezet ásványi anyag egyensúlyát. A gyerekeknél álmosságot és csökkent tevékenységet okozhat. Károsítja a vese szűrőrendszerét, emeli a vér inzulinszintjét, és negatív hatással van az egész anyagcserére.

Fontos kiemelni, hogy a mesterséges édesítőszerek sem ártatlanok.

Érdekes tény, de a cukor a nők esetében nagyobb kockázattal okozhat vastagbélrákot, mint a férfiaknál. Mindezek mellett még számos más betegség forrása lehet, ezért is fontos, hogy mértékkel fogyasszunk belőle, vagy ha lehet, akkor teljesen zárjuk ki az étrendünkből.

Többen úgy gondolják, a barna cukor jobb a fehér cukornál, ám ez az információ téves. Ugyanis a barna cukor gyártása csak az utolsó fázisban különbözik a fehér cukorétól. Mostanában sokan esküsznek a stevia-ra, mi a szárított datolyával való édesítést is jónak találjuk, de egy igazán biztos. Mindent csak mértékkel, és akkor a cukor sem okoz problémát.

2014. augusztus 27., szerda

Porszívót elő, kezdődhet a zsírégetés!

Azt szokták mondani, hogy a legjobb fogyókúra a séta. Minél messzebb kell sétálni a konyhától. Arra azonban sokkal kevesebben gondolnak, hogy a házimunkával lehet zsírt égetni és, hogy a házimunkát fogyókúraként fogják fel!

Bár azt már szüleink is tudták, hogy egy-egy komolyabb nagytakarítás alkalmával a függönykarnis mellett az ember keze és dereka is le szokott szakadni. Kell ennél több motiváció ahhoz, hogy kézhez kapjuk a porszívót? Egészen biztosan!

A házimunkával nem csupán a lakást tehetjük tisztábbá, hanem a mozgásszegény életet is ellensúlyozhatjuk, ilyenkor ugyanis is jól jön egy kis fizikai aktivitás. Ráadásul, egy korábbi kutatás bizonyította, hogy a házimunka során végzett testmozgás akár rákmegelőző hatással is bírhat.
Már egy alapos porszívózás is megdolgoztatja a karok és a vállak izmait és persze a derekat sem kíméli. Aki nem akar hajolgatni, az is edzheti a karjait, a hajolgatás, illetve a készülék földön húzása helyett a kezében tarthatja a porszívót. Ez már igazi kalóriaégető módszer. A porszívózós fogyásban az is segíthet, ha az alaposság mellett lendületesen végezzük a feladatot, és a bútorokat is megmozgatjuk.

Az ablakok lepucolása a függönyök leszedésével, a vasalással és a visszarakással együtt, garantáltan megmozgatja az összes izmot. Az üveg tisztítása a karoknak, a nyaknak, a mellizomnak és a vállaknak tesz jót, a függöny leszedése és felrakása pedig a hátizmokat mozgatja meg.

A fürdőszoba feltakarítása igazi kalóriaégető művelet, ugyanis nem csak a karokat, a mellizmokat és a vállakat mozgatja meg, de guggolás miatt a combokat és a hátat is megdolgoztatja. A régiek azt is tudták, hogy a padlófelmosás (nem hiper-szuper felmosóval), a kútról vízhozás, a darálás vagy éppen csak egy egyszerű seprés jót tesz a testnek és léleknek egyaránt. Nem véletlenül panaszkodtak nagyanyáink.

Na, de viccet félretéve, nagy igazság van abban, hogy a legjobb otthoni fogyókúrás munka, ami alaposan megdolgoztatja az embert, az a szabad levegőn megvalósított kertészkedés, kertrendezés. Ha csak a füvet nyírjuk le géppel, már azzal 400 kalóriát égethetünk el, miközben kiválóan megdolgoztatjuk a has-, a hát- és a karizmokat.
A gyümölcsfák metszéséről, és a faaprításról nem is szólva! Tehát ezentúl mindenkinek ajánljuk: Fogyjon házimunkával!

2014. augusztus 19., kedd

Gyógynövényekkel a betegségek ellen

Az emberek egy része a természetes gyógymódokat részesíti előnyben a mesterségesen előállított gyógyszerekkel szemben. Sokan ezért gyógynövényekkel, vagy az azokból készült termékekkel kezelik a fennálló betegségüket. Összeszedtünk 10 olyan problémát és betegséget, amelyre a néphagyomány szerint nem szükséges gyógyszer, elég mindössze néhány gyógynövény.

A hajhullás egy olyan jelenség, ami az emberek nagy részének okoz „fejfájást”, nem csak a nőknek, a férfiaknak is. Oka többféle lehet. Öröklődő, krónikus vagy időszakos, kiválthatja stressz vagy terhesség, de okozhatja immunrendszeri rendellenesség is.
Hajhullásra a népi hagyomány szerint az egyik legjobb megoldás a nagy bojtorján, amit ismerhetünk még kis bojtorján, bogáncs, buzogáncs, lapu vagy lapugyökér néven is. Magyarországon könnyen hozzáférhetünk, hiszen erdőkben, házak közelében, kertekben is megtalálható. Nemcsak a hajhullás ellen jó, de alkalmas a korpás fejbőr és a haj zsírosodásának megelőzésére is. Hajproblémákra a növény gyökeréből készítsünk főzetet. A másik hajhullás megszüntetésére is alkalmas növény a csalán. A csalán hazánk szinte egész területén megtalálható. A népgyógyászatban már nagyon régóta használják, sok betegségre orvoslására alkalmas, leginkább a reuma és ízületi betegségek gyógyításáról ismert. Hajhullás ellen a csalángyökeret ajánlatos lefőzni.

A fogínygyulladás legelső jele a reklámokból is ismert fogínyvérzés. A népi hagyomány szerint erre is többféle gyógynövény alkalmazható: A zsálya pontosan azokat a baktériumokat pusztítja el, amelyek az ínybetegségeket okozzák, emellett különböző szájüregi fertőzéseket, gyulladásokat is csillapítani tud egy zsályából készült tea.

Szinte minden ember küzd az izzadás ellen. A boltokban kapható dezodorok azonban sok embernél allergiás reakciót válthat ki. Ám, erre is van „természetes gyógymód”. Az előbb már említett zsálya nem csak a gyulladások kezelésére alkalmas, hanem akár a krónikus izzadást is megállítja. Mivel a zsálya szabályozza a verejtékmirigyeket, az ebből készült fürdő igen hatásos lehet a kellemetlen szagok megszüntetésekor. 20 percig áztassuk magunkat a vízben. A folyóvizek környékén elterjedt zsurlóból készült lábfürdő pedig, a lábizzadás ellen lehet hatásos. A népgyógyászatban szintén elterjedt nyárfa is kiváló lehet lábizzadásra lemosó vagy borogatószerként. Egy kis maroknyi rügyet 2 liter vízben negyed órán keresztül főzzünk, majd szűrjük le! Nagyjából 20 percig áztassuk ebben a lábat.

Ki nem küzdött már meg a nehezen múló, makacs pattanásokkal élete során? A nagy bojtorján nem csak hajhullásra alkalmas, de olyan bőrbetegségekre is hatásos lehet, mint a kamaszkorban kialakuló pattanások. Főzetként, külsőleg alkalmazzuk. A diófa levele is alkalmas lehet a pattanásos bőr „javítására”. Főzetként a pattanásos területeket borogassuk vele, de a diófa leveléből teát is készíthetünk, ez belülről gátolja meg a pattanások kialakulását. Az orbáncfű is segít bőrproblémák, így a pattanások esetén is, azonban a diófánál és az orbáncfűnél is több mindenre figyelnünk kell, ha alkalmazzuk. Ha orbáncfüvet alkalmazunk, lehetőleg ne menjünk napfényes helyre, és hanyagoljuk a koffeintartalmú ételeket, a füstölt és savanyított ételek fogyasztását. Két teáskanálnyi orbáncfüvet forrázzunk le, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le! A diófa főzetet pedig 3 hétnél ne alkalmazzuk tovább, és lehetőleg csak kétnaponta igyuk a belőle készült teát.

A nők nagy része szenved a narancsbőrtől. Talán meghökkentő, de a kukorica hatóanyagai a narancsbőr megelőzésében is segíthetnek. Keressük azokat a fogyasztó teákat, melyekben kukoricabajusz is található! Emellett a koffein is alkalmas lehet, ezt külsőleg érdemes használni bőrbe masszírozással, ugyanis a koffein hatékonyabbá teszi a zsírbontást.

Hasmenés ellen is rendkívül hatékony lehet az apróbojtorján. 1 púpozott teáskanálnyi apróbojtorjánt adjunk ¼ liter vízhez, forrázzuk le, majd hagyjuk állni egy kicsit. A diófa levele szintén alkalmas lehet erre a bajra, ha teát készítünk belőle. Emellett a kökény gyümölcséből készített lekvár fogyasztása is segíthet a hasmenés elmulasztásában. A világszerte elterjedt libapimpó teája is megállíthatja a hasmenést.

Magas vérnyomás ellen hatékony lehet a boróka, és az ebből készült illóolaj is. Az illóolajok tágítják az ereket, ezért a véráramlás felgyorsul. Az illóolajat használhatjuk fürdőkbe, masszázsnál, vagy a teánkba is tehetünk belőle, azonban a boróka illóolaja is erősen hat a vesére, ezért csak olyanok alkalmazzák, akiknek nincs veseproblémájuk. Emellett nem árt tudni azt is, hogy illóolajat ne forróba, csak langyos teába csepegtessünk, és a mennyiségekkel itt is bánjunk óvatosan! A hazánk egész területén megtalálható vadrózsa (más néven csipkerózsa) szörpje is alkalmas lehet a magas vérnyomás kezelésére. A kiskertekben is könnyen megtalálható kapor is csökkentheti a magas vérnyomást. 2 teáskanál kaportermést 3 dl vízzel forraljuk fel és igyuk meg.

Emésztés serkentésére javasolt a hazánkban is kedvelt citromfű. Nyugtató hatása mellett alkalmas még ajak herpesz kezelésére is. Emésztés serkentéséhez reggelente menta és bodza keverékével javasolt. A minden részében felhasználható angyalfűből készült tea is elősegítheti az emésztést, azonban várandós kismamáknak tilos, emellett nem használhatják vesegyulladással, gyomorfekéllyel vagy vastagbélgyulladással kezelt betegek sem. Az ánizs főzete nyugtató teaként szolgál, amit nem csak gyógynövényként, hanem fűszernövényként is használnak, szintén alkalmas lehet az emésztés elősegítésére, gyomorgörcsök elmulasztására. A szintén ismert bazsalikom is segíthet az emésztési gondokkal küzdőknek, ha teát készítünk belőle. 1 csésze vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított bazsalikomot, nagyjából negyed óráig hagyjuk ázni, majd szűrjük le.

Migrén ellen a sok mindenre alkalmas kakukkfű lehet az egyik leghatékonyabb megoldás, ugyanis a népgyógyászatban a migrénen kívül a szédülést is kakukkfűvel kezelték. 2 teáskanálnyi szárított kakukkfüvet 2 dl forrásban lévő vízzel öntsünk le, majd hagyjuk állni legalább 15 percig, azután pedig szűrjük le. Hozzá kell tenni, a kakukkfű nagyon erős gyógynövény, így figyelni kell az adagok pontos betartására.

Az őszi margitvirág fejfájás és migrén ellen is gyakran alkalmazott gyógynövény. Nem csak a migrén kezelésében, de a kialakulásának megelőzésében is hasznos növény. Teaként alkalmazható. 1 teáskanálnyi füvet 2 dl vízzel forrázzunk le, majd áztassuk 10 percig, azután szűrjük le. A somkórót már az ókori Egyiptomban is fejfájás kezelésére alkalmazták, kenőcsként vagy borogató szerként. Azonban ennek a gyógynövények a használata is tilos várandós anyukáknak!

A pajzsmirigy-túlműködésre is találhatunk természetes gyógymódokat. A sok betegség kezelésére alkalmas zsálya ennél a betegségnél is alkalmazható. 1 púpozott kanálnyi zsályafüvet 2,5 dl forró vízzel leöntünk, majd állni hagyjuk 20 percig, azután leszűrjük és teaként fogyasztjuk.
Emellett a fehér fagyöngy alkalmazása a pajzsmirigy-túlműködésnél megkönnyíti a szív munkáját és csökkenti a pulzusszámot is. Ezt a gyógynövényt is teaként alkalmazzuk, de nem forrázzuk, csak áztatjuk a levelét. Egy kávéskanálnyi mennyiséget 2dl vízben áztatunk legalább 6-8 órán keresztül. A fagyöngyből készült teát csak mértéktartással és ne huzamosabb ideig fogyasszuk!

2014. augusztus 6., szerda

Megoldás az allergiára ellen - természetes gyógymódok

A nyár beköszöntével az allergiától szenvedők száma rohamosan megnő. Bár az allergiára kapható gyógyszerek némelyike valóban hatékony, a legtöbb ilyen orvosság egyik kellemetlen mellékhatása, hogy álmosítják a gyógyszert alkalmazó betegeket.

Azonban ma már, számos olyan természetes gyógymódot ismerünk, amelyek részben vagy egészben segíthetik az allergia csökkenését, és nem is rendelkeznek olyan mellékhatásokkal, mint egyes gyógyszerek, emellett az áruk sem annyira magas. Ezeket szedtük, most egy csokorba.

Hatásos gyógynövénykeverék allergiára és szénanáthára a kamilla, a cickafarkfű virága és a bíbor kasvirág keveréke. Az ezen gyógynövényekből készült tea segít az allergiás tünetek csökkentésében, mivel hatóanyagai segítik a szervezetet a felszabadult hisztamin elviselésében.

A csalán, a benne megtalálható számos hatóanyaga miatt alkalmas az allergia kezelésére, míg a rozmaring illóolaja inhalálóként alkalmazva lazítja fel az orrban található, allergia által kiváltott váladékot. Kismamák és magas vérnyomással szenvedők ne alkalmazzák! A borsmenta a megfázáson kívül az allergiával küzdőket is segítheti. A borsmentából készült tea enyhíti az orrdugulást és a köhögést.

Közismert zöldség a petrezselyem, mégis kevesen gondolják, hogy gyógyító, allergiaűző tulajdonságokkal rendelkezik. Azonban azzal, hogy gátolja a hisztamin elválasztását az emberi szervezetben, az allergia tüneteit nagymértékben enyhíteni tudja. Kismamáknak tilos az alkalmazása!

A fenti gyógynövényeken kívül érdemes sok A-, B-, C- és E-vitaminban gazdag ételt és italt fogyasztani, mert ezek védik a nyálkahártyát. Sokan azt mondják, hogy érdemes még rendszeresen olajos magvakat, hüvelyeseket és tejtermékeket fogyasztani.

A bogyós gyümölcsök antioxidánsokban gazdagok és immunerősítő hatásuk is van, ezért ezek az allergia ellen is hatásosak lehetnek. A tőkehalból vagy lazacból nyert olaj gazdag Omega-3 zsírsavakban, ami szintén segíthet az allergia mérséklésében, gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően.