2015. május 13., szerda

Tanácsok, ha itt a jó idő

A kellemes tavaszi és nyárias időszak beköszöntével mindenki igyekszik a legtöbb időt a szabadban és a friss levegőn tölteni. Ilyenkor hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy pár hónappal ezelőtt még jóval kevesebbet mozogtunk és sokkal kevesebbet voltunk a napon is.

Ám, ha hirtelen megerőltetőbb fizikai munkát végzünk, vagy ha túl sok ideig tartózkodunk a napon annak sajnos negatív következményei is lehetnek. Most összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyet érdemes betartani saját érdekünkben.

1. Kertészkedéskor a hirtelen jött mozgás komoly testi panaszokhoz is vezethet, ha nem figyelünk oda kellőképpen. Érdemes ezért a komoly fizikai munka előtt vagy után, főleg ha az illető még hétköznap is dolgozik, egy lazító masszázsra elmenni vagy egy kicsit bemelegíteni. A masszázzsal fellazíthatjuk a betokosodott izmokat és megelőzhetjük, hogy komolyabb sérüléseket okozzunk magunknak egy egyszerű kertészkedéssel. De, ha már bekövetkezett a baj, arra is jót fog tenni a masszázs. Ne akarjunk minden munkát egyszerre elvégezni, továbbá figyeljünk arra is, hogyan osztjuk be energiánkat! Igyunk megfelelő mennyiségű vizet és a munka közben ajánlatos néhány perc pihenőt is beiktatni! Akiknek pedig érzékeny a bőrük azok a napvédelemre is gondoljanak, illetve a növények által okozott esetleges allergia miatt védjék a kezüket kesztyűvel.

2. Sportolás, vagy bármilyen mozgás, legyen az futás, biciklizés, tornázás, jóga, úszás kezdéseként mindig melegítsünk be és nyújtsuk meg az izmainkat! Mérjük fel a terhelhetőségünket, ne akarjunk többet, mint amennyit bírunk! A szervezetünket fokozatosan szoktassuk a mozgáshoz! Készíthetünk akár táblázatot, vagy vezethetünk naplót is, amelyben leírjuk, hogy miket, mennyit, hogyan, hol szeretnénk mozogni és mennyi időt akarunk erre szánni! Ebben az esetben is figyeljünk a folyadékbevitelre és komolyabb megterhelésnél tartsunk pihenőnapokat is! Ha izomlázunk, vagy egyéb izompanaszunk adódna, masszíroztassuk meg (legjobb, ha szakemberrel), mert nem minden esetben hatékony, ha a régi mondást alkalmazzuk miszerint, ha
izomlázunk van, akkor dolgozzunk rá!

3. A napsütéses idő meghozza az emberekben a túrázási kedvet. Ilyenkor érdemes megfelelő öltözéket viselnünk, aki gombázni megy, annak első számú öltözéke a hosszú ujjú felső legyen a zokniba begyűrt hosszúnadrággal együtt. A leszedett gombákat pedig vizsgáltassuk át! Bogarak és egyéb haszontalan jószágok ellen fújjuk be lábunkat és karunkat kullancsriasztó készítményekkel! Vigyünk magunkkal megfelelő mennyiségű folyadékot és tartsuk észben, hogy kimelegedett állapotban tilos hideg forrásvizet inni! Túrázás előtt is érdemes egy kicsit bemelegíteni, arról nem beszélve, hogy a távokat is fokozatosan érdemes emelni.

4. A jó idő hallatán mindenkinek, aki úgy érzi, hogy felszedett magára pár kilót bevillan a strandszezon. A legtöbb hölgy ezért rohamtempóban szeretne lefogyni. Ha fogyókúrázni szeretnénk, akkor biztos forrásból keressünk diétás tippeket, akár szakemberek segítségét is vegyük igénybe! Nagyon fontos, hogy a gyakorlatszámokat fokozatosan emeljük és így szoktassuk hozzá testünket a fizikai megterheléshez. Így elkerülhető a nagyon komoly izomláz. Minden mozgás előtt melegítsünk be és végezzünk nyújtó gyakorlatokat! Látványos eredményt kitartással, akaraterővel, motivációval, türelemmel, megfelelő táplálkozással és mozgással tudunk elérni! Azt se felejtsük el, hogy ilyenkor is kemény fizikai megterhelésnek tesszük ki magunkat, ezért ajánlatos pihenőnapokat is beiktatni vagy jót tehet egy karcsúsító, szépítő és pihentető masszázs is, amely után újult erővel folytathatjuk a testedzést.

5. Napozással rengeteg D-vitaminhoz jut szerveztünk, amely jót tesz a bőrnek is (gyógyítja a pattanásokat, a gyulladt felületeket), és a napozástól – bőrtípustól függően – szép barnák lehetünk. Azonban érdemes arra figyelni, hogy nyári időszakban délelőtt 10 és délután 4 óra között kerüljük a napot. Ha ez lehetetlen, akkor védjük bőrünket különböző fényvédő krémekkel és igyekezzünk árnyas helyekre menni. Vízparton még könnyebben leéghetünk a vízről visszaverődő sugarak miatt. Ám, a barnulást az étkezéssel is segíthetjük. A sárgarépa, a sárgabarack és az eper fogyasztása a legtöbb napozási szakértő szerint hatásos. A sárgarépában rengeteg béta-karotin található, a sárgabarack méregtelenítő is, az eper pedig bőrápoló és magas a magnézium, a B5- és B6-vitamintartalma.