2013. március 27., szerda

Hogyan válassz jó masszőrt?


Hogyan válassz jó masszőrt?

2011.06.17. | Szoboszlai Krisztina
Biztosan te is tudod, milyen, mikor „elaludtad” a nyakad, vagy egy rossz mozdulattal meghúztad a hátad.
Nehezen mozdulós helyzetek, fizikai terhelés, mozgásszervi problémák mellett, műtétek utáni rehabilitáláskor, ülőmunkát végzőknek, vagy éppen a sok állástól érzékeny derekúak, fejfájósok, krónikus fáradtságban szenvedők számára is tökéletes a masszázs. A stressz okozta görcsök, problémák oldásáról nem is beszélve. Szállodákban, SPAk-ban borsos lehet az ára, de magáncégeknél, egyéni masszőröknél általában csak 4-10 ezer Ft 50 perc. Ennyit pedig, havonta egyszer-kétszer megérhet, hogy elkerüljük a reumatológia előtti orvosi várót. Igaz, termálvizekről híres országunkban nem sokan vannak, akik eleget tudnak a masszőrökről és a masszázsról, ráadásul az egészség, a pihenés és a kikapcsolódás érdekében még azt a kevéske tudást is alig-alig használjuk.
Egy egész testet átmozgató, alapos masszázs után néhány napig mindenki lazábbnak, kilókkal könnyebbnek érzi magát. A masszázs az izmok mellett jó hatással van a bőrre, az anyagcserére (méregtelenítés), az idegrendszerre is. De mit tegyen, akinek nincs tapasztalata, hogyan keressünk megfelelő szakembert?
  • A komolyan vett masszázs nemcsak unaloműzés vagy időtöltés, hanem testi-lelki egészségünk szolgálója, ezért a legjobb masszőrajánló mindig egy megbízható ismerős, aki már tesztelte a masszőr kezét, hozzáértését. Természetesen az ajánlás nem garancia arra, hogy a mi problémánkra is megtaláltuk a legmegfelelőbb embert, de egyfajta biztonságot ad, és megalapozza a bizalmat, amely a masszázshoz elengedhetetlen.
  • Aki biztosra akar menni, jól teszi, ha az első találkozás előtt az internet, facebook vagy iwiw segítségével is ellenőrzi az ajánlott személyt (végzettség, cég, ahol dolgozik, referenciák, szolgáltatások, árak).
  • Választás előtt érdemes ismerkedni a szolgáltatási lehetőségekkel is, és összehasonlítani a magán- és céges honlapok, esetleg a szállodák és SPA-k ajánlatait, szolgáltatásait és árait.
Szántó Tibor, a Xantos Mobil Masszázs ügyvezetője szerint „A masszőr olyan, mint egy katalizátor, a tudás és a segítőkészség mellett nyugalmat és békét kell sugároznia. Képesnek kell lennie arra, hogy a kezelés során a nyugalmat és a békét átadja a vendégnek, életvezetési tanácsokat, esetleges gyógymódokat javasoljon, vagy egy felismert betegség esetén megmutassa a megfelelő szakorvoshoz vezető irányt. De sajnos sokan csak tűzoltásra veszik igénybe a masszázsszolgáltatást akkor, amikor már kialakult problémát, betegséget kell kezelni. Ilyenkor nagyon fontos, hogy a masszőrrel előzetesen konzultáljunk.”
  • A megbeszélés történhet e-mailen, de a legjobb a telefonhívás, mert ilyenkor a hang szimpátiája mellett, a masszőrtől várható lehetséges bánásmódot is érzékelheted.
  • Nyugodtan kérdezz a masszázs típusa és folyamata felől is!
Bár a csontok állapota, az izmok tónusa, az ízületek mozgékonysága bizonyos kor után változik, a masszázst illetően maga a kor nem annyira befolyásoló tényező. Talán csak a kevés mozgás, a vérhígító gyógyszerek, az előrehaladott csontritkulás és az esetleges műtétek szabhatnak korlátokat bizonyos kezelések hatékonyságának. A problémád pontos ismerete nagy segítséget jelent a masszőr számára, így akár előzetesen és közösen is meghatározható a masszázs típusa vagy a lehetséges kiegészítő gyógymód. Az előzetes megbeszélés fényt deríthet olyan esetekre is, amikor a masszázs mint módszer nem ajánlott, vagy kifejezetten ellenjavallott (fertőző betegségek, lázas, alkoholos állapot, rosszindulatú daganatos betegségek, nagyon magas, nem kezelt vérnyomás, zavart elmeállapot vagy friss műtétek, trombózis, epilepszia). Az előzetes információszerzés mellett fontos, hogy masszázs előtt légy tisztában saját céljaiddal (relaxáció, pihenés, adott probléma, betegség kezelése), elvárásaiddal is.
  • Döntsd el a masszázs helyszínét! Ha hozzád jönnek, az kényelmesebb, de előtte esetleg nem tudsz szaunázni vagy úszni; ha te mész, akkor számolnod kell az utazással és az idővel, illetve a megfelelő ruhaválasztással (olajos masszázs a fehérneműk réme, hajigazítás stb.).
  • Magánlakásra csak ismerős ajánlására menj, soha ne fizess előre, ismeretlenül.
  • Legyen gyanús, ha egy masszőr csak nőket vagy csak férfiakat akar kezelni, esetleg szakmai végzettségét nem akarja elárulni.
  • Az árat és az időtartamot már előre, a bejelentkezéskor érdemes tisztázni.
  • Előzetes megbeszélés tárgya lehet a várható kezelések száma és a kezeléshez használt anyagok is. Ez utóbbit az érzékeny bőrűek vagy az allergiások mindenképpen tisztázzák!
  • Nem célszerű teli hassal érkezni, de vizet előtte és utána is fogyaszthatsz, ezzel segíted a méreganyagok kiürülését.
  • Késni sehonnan sem illik, és itt a késés általában saját idődet csökkenti. (Lemondani minimum 24 órával előre illik!)
  • Meleg vízzel zuhanyozni a masszázs előtt nemcsak higiéniai okból javasolt. Wellnessekben a 15 perccel előbbi érkezés egy meleg fürdővel segít felkészíteni a testet, levetkőzni vagy átöltözni, esetleg számíthatsz arra is, hogy valamiféle kérdőívet kell kitölteni.
  • Nyugodtan érdeklődhetsz előzetesen a kezelések felépítéséről, folyamatáról, tartalmáról és a helyi szokásokról, öltözékről, illemről is. Az ékszereket érdemes otthon hagyni!
  • A masszázsok többsége – az egész test kezelése miatt – vetkőzéssel jár. Ma már általános, hogy szégyenlősebbek magukon hagyják az alsóneműt (fürdőruhát), vagy a szolgáltató egyszer használatos fehérneműt (tangát) biztosít. Férfiak számára is.
  • A szégyenlősek megválaszthatják a masszőr nemét is, de ne felejtsd el, az igazi masszázs nem szexuális szolgáltatás!
Általában a masszőr diszkréten félrenéz vagy elhagyja a helyiséget, míg a vetkőzés és az ágyra fekvés (többnyire először hasra) tart, továbbá az egész masszázs során törülközővel takarják a fedetlen és éppen nem kezelt testrészeket.
  • Fontos, hogy a masszőr kezével, a kezelés erősségével már az elején tisztában légy, így kérhetsz egy közepes, gyenge és egy erős masszázs „kézpróbát”, hogy eldönthesd, melyiket választod.
  • Kezelés alatt próbálj ellazulni, pihenni, relaxálni, de bármilyen érzésed, észrevételed, kellemetlenséged támad, azonnal szólj a kezelőnek (hideg, meleg, fény, zene stb.)!
  • A kezelés menetévelt, intenzitásával kapcsolatban érdemes akár menetközben is igényeket támasztani. Ne a végén derüljön ki, hogy valaki erős masszázst szeretett volna, de relaxot kapott.
A kezelés végeztével a masszőr picit hagyni fog pihenni, esetleg ki is megy a helyiségből. Ilyenkor 5 percnél tovább nem illik bent tartózkodni, de ez az idő jár neked, hogy lassan magadhoz térj a kezelés okozta állapotból, és fel tudj öltözni. És még egy utolsó tudnivaló: A borravalókat általában nem tartalmazza az ár, ez kb. 10-20 százalék szokott lenni. De egyáltalán nem kötelező adni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése